EVROPSKÝ POHÁR TEPLICE

O víkendu 21. a 22.4. 2012 se uskutečnil Evropský pohár v Teplicích, který patří mezi nejuznávanější soutěže v Evropě. V minulých letech se turnaj konal v Jičíně, ale již několik let se o tyto prestižní závody starají bratři Prokešové v Teplicích. V letošním roce zde startovalo rekordních 700 závodníků z celé Evropy. Tato účast potvrzuje, že ač se to nezdá, je judo nejrozšířenější sport v Evropě,  hned za fotbalem.
    Z Nového Bydžova se sem probojovali dva naši reprezentanti. Ve váze do 55 kg v sobotu startoval Michal Černý, který v prvním kole nastoupil proti reprezentantovi ze země tulipánů, dřeváků a větrných mlýnů, tedy z Holandska, ze země, kde judo nejvíce proslavil Anton Geesing, který jako   první Evropan porazil Japonce Kaminágu a tím ukončil proklamovanou neporazitelnost Japonců v tomto bojovém sportu. Michal v prvním zápase zvítězil. Ve druhém kole narazil na silného závodníka z Francie a přesto,že  Michal nastupoval do chvatů a pral se velice dobře, v poslední minutě prohrál na juko. Čekali jsme, že by Francouz mohl Michala vytáhnout do oprav, ale to by musel vyhrát tři další zápasy a dostat se do semifinále. Dva se mu podařilo bez větších problémů vyhrát, ale ve třetím prohrál 5 sekund před koncem na ipon, což pro  Míšu znamenalo konec soutěže.
     V neděli nastoupil náš druhý borec Jakub Görög ve váze do 73 kg, kterému los určil závodníka z Ázerbájdžánu. Jakub s tímto závodníkem vydržel dvě a půl minuty, podal výborný výkon, ale pak prohrál na ipon. Čekali jsme na opravy, ale bohužel tento závodník v zápětí prohrál s Němcem a tím pro Jakuba skončila soutěž. Kuba je prvním rokem dorostenec a ještě pořád sbírá zkušenosti. V dalších dnech tu Michal zůstává na tréninkový kemp. Kuba bude v pondělí dělat přijímací zkoušky na Gymnázium v Novém Bydžově, tak mu přejeme hodně štěstí. Dnes také rozhodl reprezentační trenér dorostenců, že Michal Černý bude startovat na EC v Berlíně v Německu.
     V pátek odletěl na turnaj do Ruska náš reprezentant v kategorii juniorů Marcel Jirouš.  Doufejme, že se Marcelovi dařilo, tak jako na posledních turnajích, kde vyhrával.  Příští týden v pátek odletí do Ruska náš další závodník Tadeáš Vávra, kde bude reprezentovat bydžovské judo přímo v hlavním městě, v Moskvě.