SKP Judo Nový Bydžov hodnotí uplynulou sezónu

Vážení přátelé juda, přichází závěr roku a s ním hodnocení uplynulé sezóny. Hodnocení má vždy kladnou stránku a tu druhou - zápornou. Ohlédněme se tedy zpět.

Na jaře se nám podařilo sedmkrát vycestovat do zahraničí, kde jsme vybojovali hned několik cenných kovů. Naši borci se zúčastnili dvou mezinárodních kempů a to v Chorvatském Záhřebu a v Teplicích. Starším žákům se v první polovině roku podařilo být na 1. místě v krajském přeboru družstev. Na mistrovství juniorek jsme získali sedmé místo zásluhou dorostenky Pavly Matějovské. Dále jsme se účastnili 7denního zájezdu již po čtvrté do Chorvatska do Solinu, kam odcestovalo 32 lidí. Jedná se o zájezd, který je spojen se soutěží a společnými tréninky s Chorvaty, Rakušany a Černohorci. Po návratu z Chorvatska nás čekala náročná domácí soutěž – Polabská liga žactva. Do přípravy soutěže byl zapojen celý oddíl a pořadatelé ji zvládli na výbornou. Soutěž se konala 13. června v prostorách zimního stadionu. Celkem 300 mladých judistů z ČR, z Chorvatska, Slovenska, Polska a Rumunska bojovalo na čtyřech tatami. Soutěž podpořili svou účastí starosta Nového Bydžova p. Ing. Pavel Louda, místostarosta Mgr. Bohumil Orel, ředitel ZŠ Karlova p. Ladislav Vlachý a další významní představitelé města jako p. Mgr. Josef Rosolek a ředitel DDM Nový Bydžov p. Milan Pešta. Soutěž se starostovi města natolik zalíbila, že oslovil sponzory, kteří věnovali finanční prostředky na nákup nové žíněnky.

V druhé polovině roku se nám už tolik nedařilo a to hlavně na důležitých soutěžích. Nicméně se dostavilo i několik úspěchů. Mezi jeden z nich patří i nábor nových dětí. V letošním roce je o judo skutečně velký zájem nejen v DDM, kde trénujeme, ale i ve školkách. O trénování projevily zájem školky MŠ Sluníčko, MŠ Palackého z Nového Bydžova a dále školky z okolí MŠ Sloupno, MŠ Krátonohy, MŠ Chudenice, MŠ Nepolisy a MŠ Měník. Děti se naučí bezpečně padat a dále zlepší svoji pohyblivost a obratnost. V projektu předškolních dětí chceme i nadále pokračovat a zapojit další školky z míst, odkud nám chodí děti na judo. V roce 2010 máme zájem o školky MŠ Starý Bydžov, MŠ Hlušice, MŠ Skřivany, MŠ Smidary, MŠ Prasek, MŠ Nechanice a MŠ Městec Králové. Starší žáci vyhráli již zmiňovaný přebor kraje družstev a postoupili na PČR. V Prachaticích obsadili bohužel bramborovou příčku.

Na přeboru ČR starších žáků jednotlivců v Mohelnici se nejlépe umístila Andrea Matějcová, když vybojovala 5. místo, dále Barbora Antošová, která obsadila 7. místo, devátá místa obsadili Michal Schneider a Jan Nguyen.

Na přeboru ČR mladších žáků a žákyň v Chomutově obsadila Zuzana Antošová 5. místo, Pavla Žižková obsadila 6. místo a Mikuláš Frýda skončil sedmý.

Mistrovství ČR dorostenců a dorostenek se zúčastnilo sedm závodníků. Hned v úvodu k mám byl nemilosrdný los, ale to při naší letošní smůle je normální. Loňský přeborník starších žáků Petr Čermák hned v 1. kole dostal Jana Buštu z Jičína, kterého moc dobře zná. O rok starší Bušta má mnohem více zkušeností, nicméně s ním Petr zahrál vyrovnanou partii, dokonce v  určitých úsecích zápasu měl navrch, ale v závěru byl Bušta lepší a zápas vyhrál. Buštovi se nepodařilo vyhrát skupinu, což znamená  konec nadějí postoupit do opravných bojů pro Petra. Další los byl o váhu výš, kdy Filip Doskočil dostal dalšího borce z Jičína Petra Matějku, se kterým navíc nedávno prohrál v Galantě na Slovensku. Petr opět našeho Filipa porazil, ale na rozdíl od Bušty vytáhl Filipa do oprav. V opravách Filip prohrál a obsadil celkové 12.místo. Naděje bydžovského juda na medaili Marcel Jirouš nezvládl shazování Po krátkých bojích obsadil 7. místo. Na sedmém místě skončili ještě Daniel Míka a Kateřina Kolínová. Nejlepší výkon podala posledním rokem dorostenka Pavla Matějovská, kdy svoje soupeřky porážela jednu za druhou. Až na zápas o vítězku půlky, kde nešťastnou náhodou prohrála a musela bojoval o třetí místo. O třetí místo ve finálovém bloku nastoupila proti soupeřce z Vršovic a nedala jí nejmenší šanci. Pavla Matějovská vybojovalala 3. místo. Nejlepší výsledek podal Martin Matějec, když se probojoval do finále v nejtěžší váhové kategorii. Ve finále podlehl borcovi z Ostravy a Martin obsadil tak celkové 2. místo.

Poslední, kdo ještě mohl vylepšit naše medailové pozice byly naše dvě ženy - Lenka Matějovská a Renata Kvasničková na MČR mužů a žen v Teplicích. Našim ženám se ale nedařilo. Lenka startovala v sobotu a skončila na pátém místě. Renata startovala v neděli a nadějně v průběhu zápasu vedla o třetí místo. Pak nastala nepochopitelná chyba, které soupeřka využila a Renatu porazila na ipon. Renata skončila také na 5. místě.

Nevím, kde se v letošním roce stala chyba, že jsme nezískali stejný počet medailí, ba i větší z vrcholných akcí. Možná by to chtělo větší prostory na trénování. Stávající prostory se budovali za p. ředitele Josefa Verfla v DDM a v součastné době jsou nevyhovující. Vždyť od roku 1992 se základna zvýšila více jak čtyřikrát, ze dvou tréninků trénujeme již 18x týdně. Nikdy se nepočítalo s tím, že by jednou judo v Novém Bydžově mohlo konkurovat fotbalu či hokeji a mít základnu přes 180 členů. Doufejme, že se judu v Novém Bydžově blýská na lepší časy. O tuto situaci se začalo zajímat vedení školy, konkrétně p. Mgr. Ladislav Vlachý a p.Milan Pešta. Snad nezůstane jen u náčrtu nové tělocvičny v DDM někde v šuplíku.

Možná příchodem nové trenérky Oliny Jiroušové budeme znovu vozit medaile z vrcholných akcí. Nová posila našeho oddílu se zapojí do tréninku od ledna 2010. Bude trénovat kategorii mláďat a bude je předávat do kategorie žáků slečně Hance Ondráčkové.

Vážení rodiče, trenéři, sponzoři, funkcionáři, závodníci a přátelé juda, nicméně je tady konec roku a s tím končí i sezóna. S koncem sezóny je neodlučně spjat i tradiční PLES JDUA, který se koná v Revíru 12.12. 2009. Jménem oddílu Vás co nejsrdečněji na tento ples zvu.

Jelikož se nemůžu se všemi sejít osobně, tak Vám všem chci poděkovat za uplynulý rok a popřát Vám mnoho zdraví, štěstí, úspěchu a vzájemné tolerance jak ve sportovním, tak i soukromém životě.

Není důležité se zúčastnit, ale vyhrát.                                                       Jarda Hnát